Etiket arşivi: MANSET

Kendi sitenizi kendiniz yapmak isterseniz Hazır kodlama siteleri burada

Kendi Kendine Programlama Öğrenmek İsteyenler İçin En İyi İnternet Siteleri!

Programlama öğremek artık eskisi kadar zor değil. İnternette birçok kaynak mevcut. Ama kaynakların ötesinde, doğrudan kodlama yaparak öğreten ve videolarla da destekleyebilen platformların varlığı; kendi kendine programlama öğrenmek isteyenlerin işini kolaylaştırıyor. İşte bunun için en iyi internet siteleri.

1- Free Code Camp

Free Code Camp aslında bir online topluluk ve kodlama öğreten ücretsiz bir platformdur. Bu sitede HTML, CSS, Javascript, JQuery gibi temel web teknolojilerinden veri tabanı programlamaya; temel algoritma bilgisinden ileri algoritmaya dek birçok alanı kodlama yaparak öğrenme imkanınız var. Takıldığınız yerde online topluluğa sorular sorabilir, kar amacı gütmeyen kuruluşlar için web siteleri yaparak kodlama öğrenebilirsiniz. Buradan siteye ulaşabilirsiniz.

2- Codecademy

Code Academy, size kod yazarak öğrenme imkanı sağlayan çoğu ve önemli kısımları ücretsiz olan bir platform. PHP’den Ruby’e, Python’dan Java’ya dek birçok öğrenme seçeneğiniz mevcut. Codecademy ile programlama öğrenerek, yeni bir kariyere başlayabilirsiniz. Buradan siteye ulaşabilirsiniz.

 

3- TeamTreeHouse

 

 

Teamtreehouse, kapsamlı bir öğrenme platformudur. Sizlere öğrenmek istediğiniz teknolojiyi, -örneğin Python video dersler şeklinde ufak paraçalar halinde sunmaktadır. Her dersten sonra ufak problemler vererek bunları çözmemizi beklemekte, bu sayede yazmayı öğreneceğimiz programlama dilini bizlere adım adım öğretmektedir. Aylık ücreti bireysel planda 25 dolar, yıllık ise 250 dolardır. Ayrıca 7 günlük ücretsiz deneme sürümünü kullanabilirsiniz. Buradan siteye ulaşabilirsiniz.

4- Code School

Code School da Teamtreehouse gibi bir hizmettir. Ancak biraz daha az kapsamlısıdır. Aralarında bir kıyaslama yapacak olursak, Teamtreehouse’dan daha az kapsamlı olmasına rağmen özellikle Ruby, Javascript ve Front-End geliştirme derslerinde çok çok daha iyidir. Ayrıca platform olarak kod yazarak öğrenmeye daha uygun ve videoları daha eğlencelidir. Fiyatı; aylık 29 dolar, yıllık 228 dolardır. Buradan siteye ulaşabilirsiniz.

 

 

Hem oyun oynayın hemde para kazanmak istemez misiniz ?

Oyun oynayarak nasıl para kazanılır?

Oyun oynayarak para kazanmak birçok kişinin hayalidir. Peki bunu nasıl, hangi mecralarda yapabilirsiniz? Fırsatlar, zorlukları ve potansiyel gelir elde etme yöntemleri nelerdir? İşte bu soruları cevapladık.

Kariyer seçerken verilen nasihatlerden biri şudur: “Hayatın boyunca hiç çalışmak istemiyorsan sadece sevdiğin işi yap!”. Bazıları bu durumu fazlasıyla ciddiye almış olacak ki, günümüzde yalnızca bilgisayar oyunu oynayarak geçimini sağlayan kişiler mevcut. Ancak bu durum size kolay yoldan para kazandıkları izlenimini vermesin! Çünkü oyun oynayarak para kazanmak, bir oyunda ustalaşmak gerçekten çok zor. Haliyle bu durum, oyun oynayarak para kazanan kişiyi olimpiyatlarda yarışmak için saatlerce çalışan bir sporcu gibi çalışmak zorunda bırakıyor. Ancak bu, yöntemlerden sadece biri. Canlı yayından oyun gazeteciliğine, rehber yazarlığından test uzmanlığına dek geniş bir alanda para kazanabilirsiniz.

1- Canlı Yayınlar

Canlı yayından para kazanmak için ya büyük bir kitleye sahip olmalı ya da küçük, fakat sadık bir kitleyi kendinize çekmelisiniz. Bu sayede bağış veya üyelik ücretiyle para kazanabilirsiniz. Günümüzde Twitch bu tarz işlerin yapıldığı en önemli site. Ancak Youtube Gaming de hızla büyüyor. Canlı yayın kitlesi kazanmak gerçekten çok zor. Ayrıca sadık kitle için çok sabırlı olmalısınız. Eğer bu işe gönül verdiyseniz, Open Broadcaster Software ile yayın yapmaya başlayabilirsiniz.

2- Rehberler

Yeni çıkan veya bir oyuna yeni başlamış kişiler için, bir oyun rehberi oluşturmak size para kazandıracaktır. İlk olarak bir site yapıp buradan reklam geliri elde edebilir, sonrasında PDF formatında e-kitaplar yazarak parayla satabilirsiniz. Rehber kitaplar oyun dünyasında gayet iş yapmaktadır. Ancak oyunu ayrıntılı bir şekilde oynayıp, güzel bir biçimde yazıya dökmelisiniz. İlk olarak popüler oyunlardan başlar, özellikle MMORPG oyunları için level rehberleri yazarsanız takipçi sayınız artacaktır.

3- Podcast ve Videolar

Günlük, haftalık veya aylık ses kayıtları veya oyun videoları çekerseniz bu şekilde reklamdan para kazanabilirsiniz. Ancak bu videolar, oyunlar hakkında kendi görüşlerinizi yansıtmalı. Karakterlerden bölümlere, ipuçlarından hilelere birçok konuya hakim olmalısınız. Video çekmenin zorluklarından biri prodüksiyon kalitesidir. Videolarınızı iyi editlemeli, video içeriğinin nasıl ilerleyeceğini planlamalı ve sıralı bir şekilde gitmelisiniz. Rastlantısallığı ne kadar azaltabilirseniz o kadar iyidir.

4- Oyun Turnuvaları ve Rekabet

Eğer bi e-spor müsabakasına katılabilecek kadar iyiyseniz, yaşam boyu size yetecek parayı kazanabilirsiniz. E-spor müsabakalarında PvP turnuvalarının galibine verilen ödüller genelde yüksek meblağlar oluyorlar. Popüler bir oyunda ustalaşırsanız bu turnuvalara katılıp büyük ödüle gözünüzü dikebilirsiniz. Ancak oyunu gece gündüz oynamalı, bütün ipuçları ve hilelere hakim olmalı ve sonunda da yaratıcı olarak kendi tarzınızı geliştirmelisiniz.

5- Oyun Gazeteciliği

Tek bir oyun, tür veya alan hakkında haberler yazarak para kazanabilirsiniz. Kendi sitenizi yaparak Patreon gibi yerlerde bağış toplayabilir veya var olan bir oyun dergisi/sitesi için çalışabilirsiniz. Bunun için alanınızı sıkı sıkıya belilemeli ve onun üzerine gitmelisiniz. Ancak unutmayın, gazetecilikte ciddi anlamda rekabet mevcut. Bunun için iyi yazmalı, iyi takip etmeli, iyi okumalı ve orjinal olmalısınız. Oyun sitelerindeki iş ilanlarına bakın ve örnek yazılar yazın. Bu yazılarla birlikte CV’nizi gönderin. İlk olarak ücretesiz veya ufak ücretlerle gönüllü olarak çalışın. Devamı gelecektir.

6- Oyun Testi Yapmak

Oyunların geliştirme aşamasında birçok teste tabi tutulması gerekir. Henüz piyasaya tam olarak çıkmamış oyunlarda geliştiricilerin bakmanızı söylediği açıkları arayıp bulmak, bunları döküman olarak hazırlamak gibi bir pozisyon olan test uzmanlığı pek de kolay değil. Hataları bulmaya yatkın bir zihniniz olmalı. Eğer bu pozisyona talipseniz; PlaytestCloud, BetaFamily ve benzerleri gibi sitelerden kendinize pozisyonlar bakabilirsiniz.

instagram yorum kapatma özelliği geldi

instagram yorum kapatma özelliği geldi

Kısa süre önce kaybolan fotoğraflar ve canlı yayın özelliği ile karşımıza çıkan Instagram, kullanıcı yorumları için hazırladığı yeni özellikleri duyurdu. Kuruculardan Kevin Systrom, firmanın resmi blogunda, kullanıcı yorumlarını kapatma ve beğenme özelliklerini devreye soktuklarını açıkladı. Bir süredir küçük gruplar için kullanılabilen sistem, böylece tüm kullanıcılara açılmış oldu. Instagram’da uygunsuz yorumları gizlemek önceden beri mümkün fakat bu özelliğin yeterince kullanışlı olmadığı da bir gerçek.

 

instagram

Gelen yeniliklerle herhangi bir fotoğrafınızın altına gelecek olan yorumları tamamen kapatmak veya gelen yorumları beğenmek mümkün oluyor. Instagram‘ın en büyük sorunlarından olan istenmeyen yorumları engellemek adına önemli bir adım olan yorum kapatma özelliğine fotoğraf paylaşım ekranın altında yer alan”Gelişmiş ayarlar” kısmından ulaşmak mümkün olacak. Bu özelliği istediniz zaman geri açabileceğinizi de belirtelim.

Yorumları beğenmek isteyen kullanıcıların yapması gereken ise oldukça basit. Artık Instagram kullanıcıları yorumların yanında beliren kalp simgesine basarak yorumları beğenebilecek. Instagram’a daha fazla yenilik eklemek için çalışmalara devam edildiğini belirten şirket, yeni özellikleri önümüzdeki hafta kullanıma sunacak.

Instagram’ın yeni özelliği: Instagram Stories

Instagram’ın yeni özelliği: Instagram Stories

 Facebook’un Snapchat’e karşı verdiği savaş çok ilginç bir hal almaya başladı. Instagram Stories özelliği sayesinde artık Snapchat’de paylaştığınız gibi 24 saat içerisinde silinen içerikler paylaşabiliyorsunuz ve buna ek olarak bu paylaşımları bir hikaye gibi sunabiliyorsunuz.
instagram-stories-940x470

Gündelik paylaşımlarınızın içerisinde yer almıyor olması ise ayrı bir güzellik. Gelin bu özelliğe beraber bakalım:

Instagram bu özelliği adım adım bir hikaye ile paylaşarak aslında bütün özelliklerini paylaşmış durumda.

instagram-snap

Anlık olarak paylaşımınızı çekip üzerine yazı yazabiliyorsunuz. Filtre ekleyebiliyorsunuz.

instagram-snap2

Kimlerin görebileceğini seçebiliyor olmak da oldukça önemli.

instagram-snap11

 

 

Cansız Objelere Hayat veren sanatçı

Sean Charmatz Amerikalı bir illüstrasyon sanatçısı. Sadece illüstrasyon demek hata olur çünkü kendisi aynı zamanda Süngerbob çizgi filminin animasyoncuları arasında bulunuyor. Sean aynı zamanda senaryo ve storyboard’lar da yazıyor. sean_charmatz instagram hesabı gün geçtikçe fenomen hale geliyor.

Daha fazlası için tıklayınız.
 

#peppermint baby 🔊sound on 🔊

sean_charmatz (@sean_charmatz) tarafından paylaşılan bir video ()

 

 

 

Android Telefonlarda 4.5 G Ayarı Nasıl Yapılır?

1 Nisan 2016 itibariyle ülkemizde 4.5 G teknolojisi kullanıma sunuldu. 4.5 G için tahmin edildiği gibi operatörlerin 375 Mbps hızlarını kullanıcılar elde edemedi ancak ülke genelinde yapılan testler ortalama 75 Mbps indirme hızı ve 30 Mbps yükleme hızı civarında seyrediyor.

Peki size 4.5 G halen gelmedi mi? 4.5 G teknolojisinden faydalanmak için sim kartınızın ve telefonunuzun uyumlu olması gerekiyor. Operatörlerin büyük bir bölümü aylardır sim kart değişimlerine devam ediyor.

4.5 G için Telefon Ayarları

4bucukg

Akıllı telefonumuzda 4.5 G teknolojisini kullanmak için LTE bağlantısını aktif etmemiz gerekiyor. Bunun için ilk olarak Ayarlar’a giriyoruz.

4bucukg1

 

Ayarlar’a girdikten sonra Mobil Ağlar bölümüne tıklıyoruz. Bu bölüm bazı telefon modellerinde doğrudan karşınıza çıkarken, Samsung gibi akıllı telefonlarda Diğer Ağlar bölümü altında yer alıyor.

4bucukg2

 

Bu bölüm altında tek yapmamız gereken 4.5 G için şebeke modunu değiştirmek. Burada LTE opsiyonunu seçiyoruz. Eğer telefonunuzda sadece ‘ LTE seçeneği ‘ bulunuyorsa mutlaka LTE / WCDMA veya 4G / 3G seçeneklerini tercih edin.

 

LTE seçtikten sonra telefonunuzu yeniden başlatmanız yeterli olacaktır.

Sağlıklı Kilo Vermenin en iyi yolları

AktifKlavye.com olarak sizler için sağlıklı Kilo vermenin şartlarını araştırdık genel olarak gıdaların içerdikleri vitaminler, mineraller, beslenmenin ön plana çıktığı bazı rahatsızlıklarda tüketilmesi önerilen besinler ve zaman zaman kilo vermeyle ilgili yazılar yayınlıyoruz.

Ancak şu günlerde site ziyaretçileri neredeyse tamamen “zayıflama” konusuna odaklanmış durumda ve zayıflama yöntemleri, etkili diyet listeleri, kolay kilo verme gibi başlıklarda yazılar yayınlamamızı istiyorlar.

Yaz ayları yaklaştığı için bu anlaşılabilir bir durum ancak zayıflamak isteyenler için yanlış tam da bu noktada başlıyor. Çünkü mevsimsel kilo vermek (vermeye çalışmak) kalıcı kilo vermenin önündeki en büyük engel.

Yani “yazın fit görüneyim kışa bakarız artık” mantığı kişiyi sürekli kilo alma/verme döngüsüne sokarak hem duygusal hem de fiziksel olarak yıpratıyor.

Bu döngüden çıkmak, daha sağlıklı beslenmek ve buna paralel olarak dilediğiniz kiloya ulaşmak için belki de tüm uzmanların ilk önerisi “beslenmenin düzenlenmesi ve bu yeni beslenme şeklinin uygulanmasında kararlı davranılması”.

Fakat biz bunun “iyi niyet cümlesi” olduğunu biliyoruz çünkü beslenme şeklini değiştirmek, bunca yıldır alışılmış yemeklerden uzak durmak, daha fazla hareket etmek gerçekten hiç kolay değil.

1-2 haftadan bahsetmiyorum tabii çünkü bu tip değişimleri “nasılsa geçici bir süre” mantığıyla uygulamak kolay olabilir ama yaşam biçimi haline dönüştürmek oldukça zorlu bir süreç. Zaten zayıflama yolculuğunu en çok sekteye uğratan ve bir türlü istenilen kiloya ulaşmamızı engelleyen durum bu sürekliliği sağlayamamak.

Durum böyle zor olunca ve özellikle başarısız 1-2 diyet girişiminden sonra insan “benim kilo vermem imkansız” karamsarlığına düşebiliyor. Bunu böyle kabul etmek ve yaşamınızın geri kalanında fazla kilolar ve bu kiloların yaratacağı olası sağlık sorunlarıyla mücadele etmek sizin tercihiniz olabilir.

Ama kendinizi zihinsel olarak hazırlayabilirseniz ve yine kendinize uygun bir beslenme düzeni oluşturabilirseniz gerçekten kilo verebilirsiniz. Üstelik doğru zayıflama yöntemlerini kullanırsanız “bu kiloları tekrar geri alır mıyım?” endişesi taşımanız gerekmiyor.

Bu yazıda her yerde bulabileceğiniz diyet listeleri yerine beslenme şeklinizi değiştirirken kullanabileceğiniz, işinizi bir nebze olsun kolaylaştıracağını düşündüğüm ve kalıcı kilo vermenize yardımcı olacak bazı zayıflama yöntemlerine yer vermek istiyorum.

Neden Kilo Alıyorum / Veremiyorum?

Kilo vermek için kendinize bir program oluşturmadan önce neden kilo aldığınızı bilmek belki kendinize uygun bir beslenme şekli hazırlarken yardımcı olabilir.

Günümüzde insanların, daha doğrusu fazla kilosu olanların büyük çoğunluğu “acıktığı için değil yemek istediği için yemek yiyor”.

Yani her yemek yediğimizde veya atıştırmalık tükettiğimizde bu aç olduğumuz anlamına gelmiyor ve bazen psikolojik nedenlerden dolayı yemek yiyoruz. Bu psikolojik nedenler iş yerinde yaşanan bir sıkıntı, geçim derdi, trafik hatta tuttuğumuz takımın maçı kaybetmesi olabilir. Bu acıkmadan yeme durumu gün içinde daha fazla kalori almamıza neden oluyor.

Ayrıca özellikle hazır gıda firmalarının agresif reklam kampanyaları, televizyonlarda her 3 reklamdan birinin atıştırmalık gıda reklamı olması da farkına varmadan bu ürünleri tüketmeye yönlendiriyor bizi.

Üstelik paketlenmiş bu gıdaların çoğunlukla yüksek oranda şeker içermesi ve şekerin beyinde dopamin gibi hormonların salgılanmasını tetiklemesi özellikle çocuklarda “gıda bağımlılığına” yol açabiliyor.

Aynı durum paketlenmiş meyve suları ve gazlı içecekler için de geçerli. Üstelik faydadan çok zararı olan bu gıdalar her yerde. Sokağa adım attığınız anda patates cipsi, kola, tuzlu kraker, tatlı bisküvi gibi “boş kalorili” gıdalarla karşı karşıya gelebiliyoruz.

Kilo almamızın en önemli nedenlerinden biri de yemeğimizi kendimiz hazırlamak için vaktimizin olmaması. Örneğin hafta içi gün boyu bizi tok tutacak kaliteli bir kahvaltı hazırlamak için vaktimiz yok ve bu nedenle daha çok karbonhidrat ağırlıklı pastane işleri yiyerek durumu geçiştiriyoruz. Simit, poğaça ve diğer ürünler hem yüksek kalorili hem de besin değerleri oldukça düşük.

Dışarıda yediğimiz öğle ve akşam yemekleri için de aynı durum geçerli. Bu yemeklerde ne kadar yağ kullanıldığı hatta ne tip yağ kullanıldığı hakkında pek bir fikrimiz yok. Yani günümüzün yoğun iş temposunda aslında tükettiğimiz gıdalar üzerinde kontrolümüz çok az ve kısıtlı vakitte sadece doyabilmek için yemek yemek zorunda kalıyoruz.

Tükettiğimiz gıdalardan elde ettiğimiz enerjinin yağa dönüşmeden harcanabilmesi için hareket etmeye ihtiyacımız var ama işe servisle gidip, iş yerinde asansörle, yürüyen merdivenle gezip, evin kapısına kadar servisle gelip sonra da koltuğa oturmak demek neredeyse “0 hareket” anlamına geliyor.

Son olarak kilo almak sadece olması gerekenden çok fazla yememiz ile alakalı olmayabilir. Genetik nedenler, bazı ilaçların yan etkisi olarak, çeşitli hastalıklar (özellikle hormon düzensizlikleri) kilo almamıza yol açabilir.

Beslenmenizi düzenlemenize rağmen kilo veremiyorsanız bunun altında yatan bir sağlık koşulunuz olup olmadığı konusunda bir uzmana danışmalısınız.

Kendinizi Zihnen Hazırlayın

Zihin olarak hazır olmak zayıflamak için ilk kural olarak öne çıkıyor. Kendinizi yeni beslenme şekline zihnen hazırlamanız özellikle başlarda diyetinize bağlı kalma konusunda size çok yardımcı olacaktır. Daha sonra tartıda hafifledikçe kendinize ekstra motivasyon kaynakları bulacaksınız ama başlarda bir anda değişen beslenme şekli için buna hazır olmanız gerekiyor.

Kendinizi hazırlamak için şu noktalara dikkat edin;

Yukarıda bahsettiğim gibi “acıkmadan yemek yeme” alışkanlığına dikkat etmeniz öncelikli hedefiniz olmalı.

Canınız bir şey yemek istediğinde veya gözünüzün önünde hamur işleri uçmaya başladığında sakinleşin ve kendinize “gerçekten şu anda aç mıyım ve bir şey yemeye ihtiyacım var mı” sorusunu sorun.

Bu sorunun cevabı özellikle yeni beslenme şeklinizi uygulamaya başladığınız ilk haftalarda %80 oranında “hayır” olacaktır. Vücudunuz daha doğrusu beyniniz sizi eski beslenme şeklinize döndürmek için sizle (doğru beslenmeye çalışan tarafınızla) sıkı bir mücadeleye girer. Bu dönemde uzun zamandır yemediğiniz ve normalde aklınıza bile gelmeyecek tatlılara ve hamur işlerine aş ermeniz normaldir çünkü beyin yeni yapılanmaya karşı sizi bildiği enerji kaynaklarına yönlendirmeye çalışır.

Zayıflama yöntemleri arasında ilk sırada gelen “zihnen kilo vermeye hazır olmak” için bir diyet defteri oluşturmak ve diyete başlamadan önce dikkat etmeniz gereken noktaları, yanlış bulduğunuz beslenme alışkanlıklarınızı ve diyet sırasında size yardımcı olacağını düşündüğünüz önerileri bu deftere yazmak ekstra motivasyon sağlayabilir.

Bu defteri diyete başladığınızda günlük olarak yediğiniz yemekleri, bunların kalori değerlerini, yaptığınız egzersizleri ve kaç kalori yaktığınızı not almak için de kullanabilirsiniz.

Bu adım biraz garip gelebilir ama işe yaradığı konusunda pek çok paylaşım var. Diyete başlamadan önce aynanın karşısına geçin neden kilo vermeniz gerektiği, fazla kiloların size ne hissettirdiği ve hayatınızı nasıl zorlaştırdığı hakkında konuşun. Düşüncelerinizi ayna karşısında sesli olarak duymak motive edici olabilir.

Diyet Listesi Seçimi Önemli

Dukan diyeti, İsveç diyeti, Karatay diyeti, Akdeniz diyeti ve daha yüzlerce belki de binlerce diyet listesi var. Bu diyet listelerinden bazıları daha popüler. Aslında bu popülerliğin nedeninin gerçekten diyetin kendisinden mi yoksa bazı ünlülerin bu diyetleri yapmasından mı kaynaklandığını bilmek zor.

 

Şu bir gerçek ki her diyet programı herkes için uygun olmayabilir. Kişiliğinizle ve beslenme alışkanlıklarınızla en uyumlu diyet planı sizin için en uygun diyet planıdır.

Bu nedenle diyet programı seçerken beslenme alışkanlıklarınızı tespit etmeniz ve buna uygun bir diyet bulmanız (veya oluşturmanız) gerekiyor. Örneğin sürekli atıştırmalık tüketen biriyseniz günde 2 öğün içeren bir diyet listesini uygulamak sizin için işkenceye dönebilir ve bu diyeti uzun süre yapmanız mümkün olmayabilir. Veya tatlı yeme alışkanlığınız varsa hiç tatlı içermeyen bir diyet listesi seçmeniz doğru olmayacaktır.

Diyet listelerine bakarken beslenme alışkanlıklarınız ve zayıf noktalarınız hakkında kendinize karşı dürüst olun ve mümkün olduğunca size uygun bir diyet listesi belirlemeye çalışın. Bu arada seçtiğiniz diyet listesi üzerinde kendinize uygun, düşük kalorili ve besin değeri yüksek gıdalarla düzenlemeler yapabilirsiniz. Bire bir listeye bağlı kalmanız gerekmiyor kendi listenizi oluşturabilirsiniz.

Kendinizi Ödüllendirin

Zihnen kendimizi hazırladık, kendimize uygun diyet programını seçtik/oluşturduk ve diyete başladık. Şimdi önemli olan nokta diyete mümkün olduğunca bağlı kalmak ve vazgeçmemek. İşte bu süreç son derece zor ve insanlar genellikle bu noktada yaşadıkları sıkıntı, motivasyon kesikliği nedeniyle kilo veremiyor.

Diyet yaparken sıkıldığınızda ve diyeti bozmamak için kendinizle savaş verdiğinizde “ödül yöntemi”ni deneyebilirsiniz.

Ödül yöntemi şu şekilde uygulanıyor; ileri ki günlerden birine (4 gün sonrasına veya 1 hafta sonrasına) kendinize ödül öğünü belirliyorsunuz ve bu öğünde canınızın çektiği bir şeyi yiyorsunuz.

Böylece bugünle ödül öğünü arasındaki günler daha kolay geçiyor ve motivasyonunuz artıyor . Ödül öğününde işlerin çığırından çıkmaması için canınızın çektiği şeyden sadece 1 adet yemelisiniz. 1 tiramisu, 1 külah dondurma, 1 tatlı kaşığı nutella, 1 hamburger, 1 dilim pizza gibi.

Acele Etmeyin

Kilo vermek için ne kadar aceleci davranırsanız diyeti bozma riskiniz o kadar yükselir. Sürekli tekrar eden “kilo veremedim, istediğim kiloda değilim, zayıflayamıyorum” düşünceleri bir süre sonra diyetten vazgeçmenize neden olacaktır.

Diyet yaparken sakin olun, kendinize fazla yüklenmeyin, zaten beslenme şeklinizi değiştirmenizden dolayı artan stresi daha fazla artırmayın. Stresi kilo vermenizin önündeki en büyük engel olarak kabul edin. Stresle ilgili en büyük sorun stresin örneğin baş ağrısı gibi net bir belirtisi olmadığı için insanın ne zaman stresli olduğunu tam olarak kestirememesi.

Aç olmadığınız halde buzdolabının çevresinde gezini yorsanız, yine aç olmadığınız halde gözünüzün önünde pizzalar, baklavalar uçuşuyorsa bunun nedeni stres olabilir. Kendinizi böyle bir durumda bulduğunuzda duygularınıza kulak verin ve stresi tespit edin. Zaten bunu sürekli yaparsanız bir süre sonra alışkanlık kazanarak stresli olduğunuz anları daha hızlı belirleyebilirsiniz.

Doğru ve Ulaşılabilir Hedefler Seçin

Sağda solda gördüğümüz “1 ayda 15 kilo verin” gibi başlıklarla pazarlanan diyet programları hepimize çekici gelse de aslında bu diyetler son derece sağlıksız ve metabolizma hızını olumsuz yönde etkileyerek daha sonra verilen kiloların hızla ve büyük oranda daha fazla olarak geri gelmesine yol açan diyetler. Bu diyetler sırasında yetersiz beslenme nedeniyle yaşanan kabızlık, halsizlik, mide bulantısı gibi diğer sorunlarda cabası.

Bu yüzden kendinize daha basit ve ulaşılabilir hedefler koymanız daha az stres yaşamanız ve diyetinizi bozmamanız konusunda size yardımcı olacaktır. Zaten neresinden bakarsak bakalım örneğin 2 senede aldığınız kiloları 1 ayda vermeniz mantıklı gelmiyor. Uzmanların sağlıklı kişiler için önerdiği kilo verme hızı haftada 1-1.5 kilo arası. Aşırı kilolularda özellikle diyetin ilk bir kaç haftası bu rakamlar haftada 2-2.5’i bulabiliyor. Kendinize buna uygun, örneğin “ilk ay 7 kilo, ikinci ay 5 kilo vereceğim” gibi imkansız olmayan hedefler koyabilirsiniz.

Diyet Bittikten Sonraki Sürece Dikkat

Diyet tamamlandıktan ve istediğiniz kiloya ulaştıktan sonra bir anda gevşemek ve diyet öncesindeki beslenme biçiminize dönmek bu kadar emeğin boşa gitmesine neden olabilir. Bu duruma yani sürekli kilo verip tekrar alma durumuna “yoyo efekti” deniyor.

Kilo verme/alma döngüsü sadece emeklerinizin boşa gitmesi demek değil çünkü sağlınıza da pek çok zararı var. Tekrar eden kilo verme/alma bir süre sonra yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve mesane problemlerine yol açabiliyor.

Yoyo etkisini önlemenin yolu ise yavaş yavaş ve kendinizi yeni beslenme şekline alıştırarak kilo vermek ve ideal kilonuza ulaştıktan sonra bu beslenme şeklini diyet yaparken ki kadar sıkı olmasa da uygulamaya devam edebilmek.

Diyet Yaparken Kullanabileceğiniz Diğer Zayıflama Yöntemleri

Yapılan araştırmalar su içmenin hem tokluk hissini uzatıyor hem de yağ ve toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırıyor.

Besin değeri düşük ve karbonhidrat bakımından zengin gıdalar daha çok kilo almanıza neden olabilir. Karbonhidrat içeren bir besin yiyecekseniz en azında sizi uzun süre yok tutacak ve sindirimi düzenleyen besin lifi bakımından zengin gıdaları tercih edin.

Bu alan henüz tartışmalı olsa da son yıllarda yapılan çalışmalar düşük yağ yerine düşük karbonhidrat içeren diyet programlarının daha başarılı olduğunu ortaya koyuyor.

Az uyumak gün içinde eksik enerjinin tamamlanması için daha fazla yemek yemenize ve gerekenden daha fazla kalori almanıza yol açabilir. Bu yüzden uyku düzeninize dikkat edin ve her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmaya çalışın.

İyice acıkana kadar masaya oturmayın. Bunu yapmak başlarda zor gelecektir ancak alıştıktan sonra gerçekten acıktığınızda yemek yediğinizi fark edeceksiniz.

Egzersiz için spor salonuna gidebilirsiniz ancak şart değil. Daha fazla yürümeye çalışın, akşam TV zamanından kısarak 30-45 dakikalık tempolu yürüyüşler yapın.

Açken market alışverişi yapmayın ve diyet listeniz dışında bulunan gıdaları mümkün olduğunca eve sokmamaya çalışın.

Paketlenmiş gıdaları, atıştırmalıkları ne kadar az yerseniz hem diyetiniz hem de sağlığınız için o kadar iyi. Sebze, meyve, et, fındık, ceviz, badem, tavuk gibi gerçek gıdalar tüketin.

Belki klasik bir tavsiye gibi gelecek ama yemek yerken lokmalarınızı uzun uzun çiğneyin. Bunu alışkanlık haline getirebilirseniz daha az yemek yiyerek doyabilirsiniz.

Acı biber, pul biber gibi acı sebze ve baharatlar daha kısa sürede doymanızı sağlar.

Kendinize evde yapabileceğiniz bir hobi edinin. Aklınız sürekli yemeğe gittiğinde hobinizin başına oturmak dikkatinizi yemek dışında başka bir noktaya yönlendirmenizi sağlar.

internet neden yavaş? 4 kasım

HDP li vekiller gözaltına alındıktan sonra  türkiye’de internet yavaşladı veya sosyal medya girişleri engellendi.

Sosyal medya ve kişisel mesajlaşma sitelerine yönelik bu yöntemin neden kullanıldığını ise Başbakan Binali Yıldırım bugün basın toplantısında bir gazetecinin sorusu üzerine yanıtladı.

Yıldırım, “Güvenlik açısından zaman zaman bu tip tedbirlere başvurulabilir. Bunlar geçici tedbirlerdir. Tehlike bertaraf edildikten sonra her şey normale döner” dedi.

Ancak Yıldırım tehlikenin ne olduğu ile ilgili bir açıklama yapmadı.

Habertürk’ün haberine göre, internet erişiminden sorumlu olan devlet kuruluşu Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Türkiye genelinde sorun yaşandığını duyurdu.

Erişim sorunu yaşanan sitelerle ilgili alınmış bir mahkeme kararı bulunmuyor. Kullanıcılar Sanal Özel Ağ anlamına gelen VPN uygulaması ile bu internet sitelerine erişim sağlayabiliyor.

Xiaomi mi5 karşılaştırması – incelemesi

Xiaomi mi5 karşılaştırması incelemesi

Hemen ön yargı ile çin malı telefon ne olur demeyin gerçekten iyi bir ürün çıkartmışlar ortaya ve yapılan araştırmalarda da kar payını düşük tutup piyasaya bu kadar adını duyuran tek marka xiaomi .

 

farklı farklı inceleme yapan kişilerden sizler için hepsini bir yere topladık. Xiaomi mi5 vs galaxy s7 karşılaştırması