Etiket arşivi: samsung

AMOLED Ekran Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Artık herkesin bir akıllı telefonu mevcut peki bu akıllı telefonlardaki ekranların özellikleri nedir hangi markalar kendi ekranlarını hangi teknolojilerle üretiyor onlar hakkında biraz araştırma yapıp kısa ve öz şeklinde sizlere aktarayım.

 

AMOLED Ekran Nedir?

Özellikle akıllı telefonlarda görülen teknik özelliklerin her geçen gün daha da gelişmesi, ekran teknolojisini de etkiliyor. Bu yazımızda son model akıllı telefonlarda da sıkça görülen AMOLED ekran teknolojisini ve diğer ekran teknolojilerinden farklarını inceleyerek karşılaştırma yapıyoruz.

amoled ekran

 

Yeri geldiğinde birbiriyle kıyasıya rekabet eden, yeri geldiğinde ise birçok önemli ortaklığa imza atan Apple ve Samsung, görünüşe göre bu yıl hiç olmadığı kadar bir araya gelecek. Apple’ın pazardaki büyük payından yararlanmak isteyen ve daha fazla kişiye ulaşmayı amaçlayan Samsung, uygulamalarını iOS için de sunmaya hazırlanıyor.

Samsung’un 4 sene önce üretmiş olduğu AMOLED TV’lerde de görülebileceği gibi bu ekranlar yaklaşık 3 cm kalınlığa sahip olarak oldukça ince ve hafifler. Bunda LCD ekranlarda görülen, TFT katmanlarında cam kullanılma durumunun olmaması büyük pay sahibi. Ayrıca IPS ekranlarda da görülen, yatay-dikey 150 derece üzeri açılardan izlendiğinde bile herhangi bir renk kaybı ve herhangi bir ışık düşmesi sonucu parlaklık oluşması görülmüyor.

LCD-vs-OLED-Drawings_01