Etiket arşivi: seo nedir

SEO Nedir? SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO Nedir? SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO,arama motorlarına yönelik yapılan iyileştirme ve optimizasyon çalışmalarıdır. Site içi ve site dışı SEO olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Arama motorlarında yükselmek adına yapılan işlemlerin tamamını kapsamaktadır.

SEO Nedir?, Arama Motorlarında sitelerin veya sayfaların üst sıralara çıkarılmasına yönelik yapılan çalışmaları kapsar.

SEO Nedir SEO Nasıl Yapılır

SEO’nun temel amacı, açılımı itibariyle “Arama Motoru Optimizasyonu” yani Arama Motorlarında üst sıralarda listelenmektir. Bu amaç da, sitelerde yer alan bilgi, hizmet veya satışların daha fazla ilgili kitleye ulaştırılmasını sağlamaktır.

SEO; sitelerin doğal yollarla ulaşamayacakları web popülerliğine, doğal görünen yöntemler kullanarak ulaşma sanatıdır. Bu web popülerliği, beraberinde Google sıralama artışını da getirmektedir.

 

SEO Nasıl Yapılır ? – Popülarite

SEO bir nevi doğal bir popülarite sağlama sanatıdır. Bu popülariteyi en doğal yollarla sağlayan uzmanlar ise en iyi SEO Uzmanları sayılırlar.

Popülarite kelimesini web dünyası için meşhur olmak kelimesiyle ifade edebiliriz. Google da üst sıralarda listelenmek en iyi reklam türüdür. Ancak üst sıralarda listelenmek aslında reklam yapmakla mümkün olmaktadır. Kısaca sitenizi popüler hale getirmek için yaptığınız tüm tanıtım ve reklamların sonucu olarak siteniz üst sıralara yükselmektedir.

Google, bir sitenin popüler olmaya başladığını, ziyaretçi sayısının düzenli artışından ve site hakkında yapılan link ve bilgilendirme paylaşımlarından anlamaktadır. Bu paylaşımların kanalları ve sayısı arttıkça popülarite daha doğal ve sağlam bir yapıya kavuşmaktadır.

Bir sitenin popülaritesi, açıldığı andan itibaren dikkate alınarak gelişimi değerlendirilir ve arama motoru sonuçlarına doğrudan yansıtılır.

SEO Nasıl Yapılır ? – Doğallık

Doğallık, SEO çalışmalarındaki anahtar kelimedir. Google’ın yükseltme mantığı doğal bir popülarite esasına dayanmaktadır. Bu doğal popülarite anlayışı içerisinde yapay durumlar fark edilir ve dikkate alınmazlar. Bu yapay çalışmaların sayıca fazla olması dikkate alınmamasının yanı sıra olumsuz olarak dikkate alınır ve sıralamaya bu olumsuz etki yansıtılır.

Doğal popülarite anlayışı içerisinde, yapılan paylaşım ve tüm SEO Çalışmaları, site sahibinin bilgisi dışında yapılan çalışmalar olarak görülmelidir. Bu sayede kullanıcıların siteyi faydalı bularak çeşitli paylaşımlarda bulunduğu izlenimi doğmaktadır.

Sitedeki bir makalenin forumlar, bloglar ve sosyal medya gibi SEO’ya katkı sağlayan ortamlarda paylaşılması, kullanıcı eliyle yapılıyormuş izlenimi taşımalı ve sitelerin kullanıcıya gerçekten hizmet eden faydalı siteler olduğu olgusu oluşturulmalıdır.

Doğallık algısının temelini oluşturan en önemli özellik çeşitliliktir. Tek elden yürütülen çalışmaların doğal görünmemesinin sebebi budur. Bu sebeple yapılan çalışmaların yapısı, zamanı, uygulama biçimi ve sayısı gibi kriterlerin çeşitlilik arz etmesi sitenin doğal ve kalıcı yükselmesini sağlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Hedef kelime belirleme başlıklı makalemizde google anahtar kelime belirleyici, google anahtar kelime bulmak aracı ve google yapılan aramalar hakkında bilgiler verilmektedir.

 

Seo Nedir?

Seo Nedir?

Bu konumuzda sizlere seo internet teriminin açıklamasını detaylı şekilde yapacağım arkadaşlar.
Bu terimin gerçek anlamı İngilizce bir işleyişin kısaltılmış halinden oluşmaktadır. Gerçek anlamı Search Engine Optimizazyon olarak bilinmektedir.

Bu anlam birçok ülkede kendi terimi ile anılmakta olup kısaltılmış hali ile Seo olarak dünya çapında yaygın bir kariyere sahiptir.

Soru: Peki Ne anlamını taşıyor bu kadar önemli olmasının sebebi nedir?

Cevap: Seo web sitesi sahipleri için önemli konuma sahip bir yükseliş projesidir.

Seo nun anlamını geniş şekilde nasıl bir düzen ile işlediğini sizlere örnekler ile açıklayacağım.
Mesela gerçek hayatta yaşadıklarımızdan örnek vereyim. Örneğin bir tamir işletmesi. Bu işletme kapalı bir sokakta ve insanların sık uğramadığı bir bölümde yer alıyor. Yalnız bu şirketin kendisini çevire bilmesi düzene girmesi için, insanlar tarafından sunulan tamir hizmetinin bilinmesi gerekir.

Akla gelindiğinde uğrak bir işyeri haline gelmesi için reklam tanıtımı yapılmalıdır. Örnek bir tamirci işletmecisi bu reklamı internet üzerinden yapılan hizmete dair bilgilendirme yapılması için, kuruma ait site açabilir. Bunun tanıtımı için Seo hizmeti alıp insanlara duyurabilmek adına sitesinin değerlendirebilir.

Bu hizmet ile, işletmeniz doğru şekilde işlem yapıldığında büyümenizde önemli bir konuma sahip olacaktır.

Günümüzde teknoloji ilerlemesi ile İnternet kullanımı çok yaygın bir hale getirilmiş olup, tanıtımlarda önemli bir yere sahip konumdadır.

Seo bu şekilde forum, blog, e-ticaret, gibi birçok kategorideki siteler için, tanıtımın iyi derecede olmasını sağlamaktadır.

Bu şekilde siteniz insanlar tarafından bilinir ve akla gelindiğinde uğranılacak bir konuma sahip olursunuz.

Bu çalışmayı derin bir şekilde sizlere anlatmış bulunmaktayım. Örnek olarak özet geçiyorum. Web sitesi sahiplerinin başka kullanıcılar tarafından sitelerinin ziyaretçi akınına uğraması, bilinmesi gelir elde edebilmesi, hit elde edebilmesi için yapılması gereken başlıca çalışmalar arasında 1 sırada yer almaktadır.

Sitemizde bu konular ile ilgili birçok detaya yer verilmiş olup, kategorimizi takip ederek bir tanıtım uzmanı haline gelebilirsiniz.