Etiket arşivi: seo

SSL Sertifikası SEO’yu Nasıl Etkiler?

 

SSL’in SEO’ya Etkisi

Zirvedeki 10.000 Domain üzerinde yapılan bir araştırmada tek bir sorunun cevabı arandı. “Sitelerin kullanmış oldukları SSL Sertifikaları (HTTPS)’ler, Arama Motoru sayfalarındaki sıralama sonuçlarını nasıl etkiler?”

İşte bu önemli soru için, sitelerin HTTP ve HTTPS üzerinden; Ulaşılabilirlikleri, Yönlendirmeleri, Durum Kodları incelendi.

SSL’in SEO’ya Etkisi Araştırmasından Edindiğimiz Bilgiler

1-  10 Web sitesinden yalnızca 1 tanesinin kusursuz bir HTTPS kurulumuna sahip olduğu, (Bu makalemizden sonra bu sayının daha fazla olacağını tahmin ediyoruz.)

2-  Analiz edilen web sitelerinin %60’ında HTTPS’in olmadığı,

3-  Her 4 domainden 1’inde, (%23,6) kabul edilmiş standart HTTPS versiyonlarının uygulanmadığı

4-  Her 4 domainden 1 tanesinde de 301 Kalıcı

SEO h1 – Etiket ipuçları

SEO (Search Engine Optimization) altın kelime internet ortamında herhalde en kısa ve en anlamlı kelimedir. Türkçesi ( Arama Motoru Optimizasyonu ) olarak geçiyor. Gel geleli biz türkler milliyetçiyiz desek de sanal ortam da ingilizce kullanmayı severiz.

 

Şimdi gelelim SEO da en önemli kurallardan biri H1 etiketi  ve diğer en önemli kurallara kural demeyelim ip ucu desek daha da doğru olabilir.

 • Web siteniz yeni ise google tarafından hemen tanınmaya bilirsiniz. Google Arama motorlarının başında gelen dünya devi. Google ın kurallarına uymamız bizim avantajımıza olur. Mutlaka Google sakıncalı bulduğu içeriklerden kelimelerden kaçınmalıyız.
 • Artık her kişide bir web sitesi mevcut bu yüzden hep aynı içerikler dolaşıyor siteler arası ve bu sefer google dan aradığınız zaman aradığınız bilgiye hemen ulaşamayabilirsiniz. En önemlisi kendi cümleleriniz ile kendi bildikleriniz ile özgün dediğimiz makaleler oluşturun ve öncelik özgün makale ile paylaşın.
 • H etiketi kullanımı önemlidir.
  H1 Etiketi oldukça önemli
  h1 etiketi sayfa tanımı olarak geçiyor fakat her zaman sayfa başlığı olarak değil de anahtar kelime için kullanımını tavsiye ederim. örnek kullanım
  <h1> google konu etiketi </h1>
 • Yazdığınız bir makale de içerik de önemli bulduğunuz anahtar kelimeleri bu makale de de olduğu gibi mutlaka kalın punto olur veya  eğik , altı çizgili şekilde ön plana çıkartın google bunları önemli olarak algılıyor ve sizin o anahtar kelimeler ile ön plana çıkmanızı sağlıyor. Fakat konunuz ile alakalı olmayanları işaretlemeyin diye de uyarmadan geçemeyeceğim yoksa düşüş yaşayabilirsiniz.
 • Mutlaka kendi makalenizde link verin konu içinde linkler kendi web sayfanızın başka makalelerine verirseniz daha etkili olacaktır.  Mümkün oldukça farklı ve sizden yüksek sitelere de link verin makalelerinizde siz ne kadar dışarı link verirseniz google sizin o kadar farklı paylaşım yaptığınızı bilecektir.
 • Tittle kodu kullanımı önemlidir. Sadece H etiketi kullanarak olmaz masa da dört bacak vardır tek bacak ile durmaz diymi. Mutlaka tittle kodunu kod kısmında kullanmalısınız örneğin;
  <tittle> site açıklaması </tittle>
 • Dışarıya giden etiketlerinizi rastgele yazmayın mutlaka konu ile ilgili özenle hazırlayın çünkü google bunları seçiyor. Önceden rahattık etiketler ile çalışıyordu google fakat bu spamcı web siteler malesef bu durumdan yararlanarak bu etiket durumunu ortadan kaldırdılar.
 • robots kullanımı mutlaka ayarlamalısınız  Robots etiketi bu şekilde olmalıdır.
  <META NAME=”robots” CONTENT=”index, follow”/>
 • Mutlaka ve mutlaka siz nasıl farklı sitelerin linklerini paylaşıyorsanız web sitenizde sizinde web sitenizin adresi farklı sitelerde olmalıdır. Farklı sitelerden link alın ( TAVSİYE )

 

SEO Uyumlu Makale Yazımı

SEO Uyumlu Makale Yazımı
Normal bir yazının kaleme alınmasındansa, SEO uyumlu makale yazımı, biraz daha farklıdır. SEO çalışmalarında başarı yakalamak isteyenlerin istifade edebileceği bu yazım türü, normal yazılar kaleme almaktan bazı temel farklılıklar gösterir. Bu noktada hizmet veren birçok yazar bulmak mümkün… Peki akılda kalıcı bilgilerle bezetilmiş, kısa, öz, SEO uyumlu ve iyi bir makale nasıl kaleme alınır? SEO uyumlu makaleler kaleme almak istiyorsanız size bazı ipuçları vereceğiz. Vereceğimiz bu ipuçlarını kullanarak, SEO uyumlu makaleler yazabilirsiniz. SEO uyumlu makale konusunda, öncelikli olarak, yazacağınız konuyu iyi seçmelisiniz. Bu makaleleri yazarken amacınız arama motorlarında yükselmek olacağı için, seçeceğiniz konunun, arama motorlarında aranan bir konu ve başlık olması gerekir. Eğer kimsenin araştırma ihtiyacı duymayacağı bir konuda yazarsanız, bu yazınızın, büyük internet dünyasında yok olduğunu göreceksiniz. Google o içeriği, okusa da, yazınızı ziyaret eden tek bir kişi bile olmayacaktır.

SEO Uyumlu Makale
Fakat herkesin merak duyduğu bir konu hakkında yazarsanız, Google aracılığı ile birlikte yazınız, üst sıralara yavaş yavaş tırmanacaktır. Google sayfanızı indexler ve yazdığınız SEO uyumlu makale, Google aracılığı ile ziyaretçi çekmeye başlar. Burada, yazdığınız makaleler, aynı zamanda açık ve net bir dille yazılmış olmalı… Herkese hitap eden, herkesin rahatlıkla okuyup anlayabileceği bir dil kullanırsanız, yazınız daha kıymetli olacaktır. Bu noktada, maddeleme, alt başlık gibi özelliklerden yararlanabilirsiniz. Yazıyı şekil yönüyle de ziyaretçilere hitap edecek şekilde kurgulamalısınız.
SEO Uyumlu Makale Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
SEO uyumlu makale yazarken dikkat edilmesi gerekenler başlığında, size söyleyebileceğimiz en iyi şey, anahtar kelime tercihi olacak. Anahtar kelimenizi ne kadar özenle seçerseniz, makaleniz arama motorlarında o kadar iyi bir konuma gelecektir.

Seo Nedir?

Seo Nedir?

Bu konumuzda sizlere seo internet teriminin açıklamasını detaylı şekilde yapacağım arkadaşlar.
Bu terimin gerçek anlamı İngilizce bir işleyişin kısaltılmış halinden oluşmaktadır. Gerçek anlamı Search Engine Optimizazyon olarak bilinmektedir.

Bu anlam birçok ülkede kendi terimi ile anılmakta olup kısaltılmış hali ile Seo olarak dünya çapında yaygın bir kariyere sahiptir.

Soru: Peki Ne anlamını taşıyor bu kadar önemli olmasının sebebi nedir?

Cevap: Seo web sitesi sahipleri için önemli konuma sahip bir yükseliş projesidir.

Seo nun anlamını geniş şekilde nasıl bir düzen ile işlediğini sizlere örnekler ile açıklayacağım.
Mesela gerçek hayatta yaşadıklarımızdan örnek vereyim. Örneğin bir tamir işletmesi. Bu işletme kapalı bir sokakta ve insanların sık uğramadığı bir bölümde yer alıyor. Yalnız bu şirketin kendisini çevire bilmesi düzene girmesi için, insanlar tarafından sunulan tamir hizmetinin bilinmesi gerekir.

Akla gelindiğinde uğrak bir işyeri haline gelmesi için reklam tanıtımı yapılmalıdır. Örnek bir tamirci işletmecisi bu reklamı internet üzerinden yapılan hizmete dair bilgilendirme yapılması için, kuruma ait site açabilir. Bunun tanıtımı için Seo hizmeti alıp insanlara duyurabilmek adına sitesinin değerlendirebilir.

Bu hizmet ile, işletmeniz doğru şekilde işlem yapıldığında büyümenizde önemli bir konuma sahip olacaktır.

Günümüzde teknoloji ilerlemesi ile İnternet kullanımı çok yaygın bir hale getirilmiş olup, tanıtımlarda önemli bir yere sahip konumdadır.

Seo bu şekilde forum, blog, e-ticaret, gibi birçok kategorideki siteler için, tanıtımın iyi derecede olmasını sağlamaktadır.

Bu şekilde siteniz insanlar tarafından bilinir ve akla gelindiğinde uğranılacak bir konuma sahip olursunuz.

Bu çalışmayı derin bir şekilde sizlere anlatmış bulunmaktayım. Örnek olarak özet geçiyorum. Web sitesi sahiplerinin başka kullanıcılar tarafından sitelerinin ziyaretçi akınına uğraması, bilinmesi gelir elde edebilmesi, hit elde edebilmesi için yapılması gereken başlıca çalışmalar arasında 1 sırada yer almaktadır.

Sitemizde bu konular ile ilgili birçok detaya yer verilmiş olup, kategorimizi takip ederek bir tanıtım uzmanı haline gelebilirsiniz.